
Według zapisków Jana Długosza zamek został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40 XIV wieku. Był on, podobnie jak Baszta, zbudowany z ogólnodostępnego w okolicy wapienia. Początkowo miał on kształt zbliżony do owalu, który był otoczony grubymi na dwa metry murami obwodowymi z blankami. Na wewnętrzym dziedzińcu prawdopodobnie znajdowały się drewniane zabudowania.
W XV wiek wieku ród Grotów zarządzający zamkiem dokonał jego rozbudowy, dobudowywując min. trójkondygnacyjne skrzydło mieszkalne od strony zachodniej, kwadratową wieżę mieszkalno-obronną od strony Wisły, przylegające do niej skrzydło mieszkalne oraz suchą fosę.
W 1509 roku Zygmunt I Stary nadaje prawa do zamku rodowi Firlejów. Wtedy też, za sprawą Mikołaja Firleja ma miejsce druga przebudowa. Z jego polecenia Santi Gucci oraz Piotr Likiel przebudowali zamek nadając mu styl włoskiego renesansu. Dodano wtedy min. attykę oraz nadbudowano skrzydła mieszkalne.
W roku 1655 podczas Potopu zamek został zajęty i spalony przez wojska szwedzkie, a dwa lata później został w znacznej części zniszczony przez oddziały księcia Rakoczego.
W 1663 roku w Kazimierzu Dolnym wybuchł wielki pożar pochłaniający większość miasta, w tym i zamek dolny.
Na początku XVIII wieku za panowania Augusta II Mocnego powstają plany odbudowy zamku w stylu pałacowym, jednak zostają one pokrzyżowane przez wojnę domową ze Stanisławem Leszczyńskim. W wyniku tego zamek popada w ruinę i do końca wieku zostaje całkowicie opuszczony. W 1806 władze austriackie ze względów bezpieczeństwa wysadziły grożącą zawaleniem się część murów wraz z attyką.
18 marca 1831, w czasie bitwy pod Kazimierzem Dolnym powstania listopadowego, zamku bronił Batalion Celnych Strzelców Sandomierskich pod dowództwem Stanisława Krzesimowskiego. Za udział w powstaniu Adama Czartoryskiego, zamek należący wtedy do rodziny Czartoryskich, został skonfiskowany i przeszedł na własność skarbu Królestwa Polskiego.
W latach 1958-1960 na terenie ruin przeprowadzono badania archeologiczne. Zamek zabezpieczono w formie trwałej ruiny i udostępniono go dla ruchu turystycznego.
Źródło: Wikipedia
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
poprzedni zamek | powrót do galerii | następny zamek
Inne opisane zamki: Mirów, Morsko, Nidzica, Niepołomice, Nowy Wiśnicz, Czersk, Odrzykoń, Ogrodzieniec, Ojców, Olsztyn, Olsztyn k/Częstochowy, Opoczno, Oporów, Ostrężnik, Ostróda, Otmuchów, Papowo Biskupie, Pieskowa skała, Piotrków Trybunalski, Pokrzywno, Pułtusk, Rabsztyn, Radziki Duże, Radzyń Chełmiński, Rawa Mazowiecka, Reszel, Rogóźno, Rożnów, Siewierz, Sochaczew, Solec, Szamotuły, Szczerba, Sztum, Szydłowiec, Szydłów, Świecie, Tęczyn, Toruń, Toruń Zamek Dybowski, Tropsztyn, Wenecja, Wyszyna, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja, Wojnowice, Prochowice, Bolków, Bolczów, Chojnik, Dąbrowa, Legnica, Lipa, Niesytno, Rybnica, Siedlęcin, Stara Kamienica, Świny, Uraz.
Sponsorzy serwisu:
Gotowe projekty domów jednorodzinnych. W każdym stylu i na każdą kieszeń
Własne kosmetyki mineralne i naturalne, pigmenty mineralne, receptury i opakowania
Bezpyłowe wiercenie w betonie, szybko i niezawodnie