
VIII wiek, pośród podmokłych rozlewisk Kaczawy i Czarnej Wody, w miejscu, gdzie stoi dzisiaj miasto Legnica, istniał gród drewniano-ziemny plemienia Trzebowian. Trzebowianie wykorzystując naturalne walory obronne tej części swej ziemi w delcie Czarnej Wody usypali sztuczne wzniesienie, na którym stworzyli warowny gród. Był on razem z grodem w Jaworze miejscem obrony i kontroli ziemi plemienia Trzebowian.
Na miejscu drewnianego grodu wspominanego za czasów Bolesława Kędzierzawego wzniesiono w końcu XII wieku zamek, pierwszą murowaną warownię na ziemiach polskich
Zamek Piastowski w Legnicy jest budowlą zasługującą na miano ,,castrum'' jako pierwsza murowana warownia na ziemiach polskich. Wzniesiony został na terenie dawnego grodu. Większość obszaru dziedzińca zamkowego po stronie południowej zajmuje palatium. Zostało ono wybudowane na planie prostokąta o wymiarach 16,15 X 61,20m. Do budowy palatium użyto cegieł, obramowania okien oraz drzwi zostały wykute w piaskowcu. Pierwotnie wysokość palatium wynosiła ok. 12m, budowla była przykryta wysokim dwuspadowym dachem, wykonanym prawdopodobnie z gontów. Do dzisiaj widoczne są wyraźne ślady pierwotnego podziału palatium na trzy kondygnacje.
Zamek na dawnej pocztówce
Zachowane do dzisiaj wieże zamkowe, ośmiokątna wieża św. Piotra i okrągła wieża św. Jadwigi, zostały wybudowane równocześnie z pałacem. Są one jednymi z pierwszych tego typu wież obronnych w architekturze zamkowej Śląska i Polski. Wieża św. Piotra nazwana tak na cześć patrona Legnicy stoi ok. 14 m na wschód od pałacu. Początkowo mierzyła ona 25 m. Wieża św. Jadwigi została wzniesiona na obszarze podgrodzia zamkowego. Początkową jej funkcją była ochrona głównego wjazdu na zamek, który został w XVI w. zastąpiony nową bramą reprezentacyjną, w związku z renesansową przebudową rezydencji książęcej. Pierwotnie wysokość wieży wynosiła 20 m. Obie wieże zwieńczone są spiczastymi dachami w kształcie stożka. Na wieży św. Piotra wkrótce zostanie udostępniony taras widokowy, otoczony ażurowo-rzeźbionymi balustradami z piaskowca. Główna brama zamkowa zdobiona jest rzeźbionymi w piaskowcu medalionami oraz misternie wykonanymi motywami roślinnymi w stylu renesansowym. Zdobienia bramy uchodzą za najlepszy przykład renesansowej sztuki snycerskiej w Legnicy.
Zamek na dawnej pocztówce
Bardzo ciekawym pod względem architektonicznym elementem zamku jest łącznik znajdujący się w południowej części dziedzińca, łączący dwa przeciwległe skrzydła zamku. Łącznik zbudowany został pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim, o czym świadczą pięknie wykonane kolumienki oraz wypukłe elementy elewacji, pomalowane w dwóch kolorach. Obecnie w tej części zamku znajduje się biblioteka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Legnicy
Źródło: Wikipedia
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
poprzedni zamek | powrót do galerii | następny zamek
Inne opisane zamki: Będzin, Bierzgłowo, Biesiekiery, Bochotnica, Bobolice, Bodzentyn, Borysławice Zamkowe, Brodnica, Bydlin, Checiny, Chudów, Ciechanów, Czchów, Czersk, Czorsztyn, Ćmielów, Dobre Miasto, Drzewica, Działdowo, Giżycko, Gniew, Golub-Dobrzyń, Gołuchów, Grabiny-Zameczek, Grodziec, Grudziądz, Iłża, Janowiec, Kamieniec Ząbkowski, Karpień, Kazimierz, Kętrzyn, Kluczwoda, Koło, Korzkiew, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica - Mysia wieża, Krzyżtopór, Kórnik, Kurzętnik, Kwidzyn, Lidzbark Warmiński, Lipowiec, Liw, Łagów, Łęczyca, Łowicz, Malbork, Mielnik.
Sponsorzy serwisu:
Gotowe projekty domów jednorodzinnych. W każdym stylu i na każdą kieszeń.
Własne kosmetyki mineralne i naturalne, pigmenty mineralne, receptury i opakowania
Bezpyłowe wiercenie w betonie, szybko i niezawodnie